Heavy Hoppy Willy Weizen en Knappe Blonde Huisbieren van het Jaar 2025
De Heavy Hoppy Willy Weizen van restaurant Robuust in Vollenhove en Knappe Blonde van KB Food & Drinks in Dokkum zijn uitgeroepen tot Huisbieren van het Jaar 2025. De jurering vond plaats tijdens de horecavakbeurs BBB Maastricht.
De wedstrijd, georganiseerd door Entree Magazine, kende twee categorieën: lichte bieren (tot en met 6,4%) en zware bieren (vanaf 6,5%). De bieren werden blind beoordeeld op geur, smaak, balans, doordrinkbaarheid en geschiktheid als huisbier.
Opvallend was het hoge algemene niveau: slechts 15 procent van de ingezonden bieren scoorde lager dan een 5,5 in de eerste ronde, het beste resultaat sinds de start van de Huisbier van het Jaar verkiezing.
Heavy Hoppy Willy maakt indruk
De eerste plaats in de categorie lichte bieren ging unaniem naar de Heavy Hoppy Willy Weizen, een White IPA/Weizen van Restaurant Robuust in Vollenhove. De jury prees het bier om zijn tropische karakter, balans en frisheid.
“Vooral het tropische karakter springt eruit. Makkelijk doordrinkbaar en daardoor heel geslaagd als huisbier", zegt Boots. Volgens Gwen Didden is het “lekker fris, met genoeg body, precies wat een huisbier moet zijn.” Tina Rogers noemde het bier “mooi in balans, fruitig maar niet te zoet”, terwijl Derek Walsh de technische kwaliteit benadrukte: “Juicy hopsmaken, maar niet overdreven. Weinig gistkarakter en daardoor juist goed drinkbaar.”
De tweede plaats was voor de DDH India Pale Lager van Proeflokaal De Hoppenaar in Arnhem. De jury waardeerde de frisse citrusachtige toets.
“Een mooi bier, hoewel wat aan de bittere kant”, aldus Boots. “De balans mag wat zachter”, voegde Didden toe.
Op de derde plaats eindigde de Hannes de Vijfhoeker Pale Ale van Lokaal Dutch Beer Bar in Haarlem. “Er mist wat moutbalans”, zei Derek Walsh. “De hopbitterheid klopt niet helemaal, maar het is wel een opvallend bier met potentie.”
*Tekst gaat vereder onder de foto en het kader.
Dit is de jury
- Fiona de Lange – auteur, biersommelier en zytholoog
- Derek Walsh – auteur en internationaal bierkeurmeester
- Fedor Vogel – hoofdredacteur/uitgever Bier! en Brouw!
- Henk Klijn – ambassadeur Stadsbrouwerij Maastricht
- Sandra Boots – biersommelier i.o., De Zoes in Helden
- Tina Rogers – bierblogger, beer judge, biersommelier
- Gwen Didden –Boscafé 't Hijgend Hert in Vijlen

V.l.n.r. en boven naar beneden: Gwen Didden, Derek Walsh, Fedor Vogel, Henk Klijn, Tina Rogers, Sandra Boots, Fiona de Lange.
Knappe Blonde overtuigt
In de categorie Zware Bieren koos de jury De Knappe Blonde als overtuigende winnaar.
Volgens jurylid Fedor Vogel “klopt dit bier aan alle kanten. Het is mooi in balans en doet denken aan een tripelachtige, zware blonde, maar dan met een verrassende toegankelijkheid. Een echte doordrinker en daarmee een uitstekend huisbier. We hebben juist ook gekeken naar dat aspect: of het bier geschikt is als huisbier. En dat is dit absoluut.”
Fiona de Lange sluit zich daarbij aan: “Een heel mooi, fruitig bier met een volle smaak. Mooie mouttonen, gecombineerd met een frisse, droge bitterheid, niet te veel, precies goed in balans. Het bier is bovendien heel clean van smaak, en dat vind ik knap bij deze stijl.”
Ook Henk Klijn was enthousiast: “Een heerlijk blond bier. Klein zoetje, wat fruit, echt een bier dat je de hele avond zou willen drinken.”
De tweede plaats was voor The Big Fat Five Double IPA. “Een heel mooi bier met een fruitige, bloemige neus, goed schuim, hoppige tonen en een romige, bittere nasmaak”, aldus Vogel. “Maar iets complexer en daardoor wat minder geschikt als huisbier.” De Lange noemt het “een knap gemaakte DIPA, maar net wat zwaarder en minder toegankelijk voor het brede publiek.” Klijn vult aan: “Een mooi voorbeeld van de stijl – veel pit, tropisch fruit, maar iets aan de dunne kant in de body.”
De derde plaats ging naar Rechthuis IPA. “Een goed bier, doordrinkbaar, maar net wat dunner”, zegt Vogel. “Dat zie je vaker bij dit type. Daardoor mist het iets van de balans die de winnaar wél heeft.” Volgens Klijn “heeft het bier een mooie bitterheid en tropisch fruit, maar is het aan de lichte kant. Voor liefhebbers van IPA’s prima, maar voor een huisbier misschien wat te uitgesproken.” “Doordrinkbaar, maar wat aan de dunne kant”, vond De Lange. “Een mooi voorbeeld van het type, maar misschien wat te bitter voor een breed publiek.”
*Tekst gaat vereder onder de foto.
Van vijf naar drie
De jurering vond plaats op 8 oktober tijdens de BBB Maastricht, door twee jury’s; een voor de categorie lichte bieren en een voor de categorie zware.
Na de eerste ronde koos elke jury een top vijf. Uit die selectie stelde de andere jury een top drie vast. Op de dag van de jurering maakte de jury per categorie al vijf kanshebbers bekend. De top vijf bieren die afvielen in de categorie licht zijn Amelands Beetje Blond van Beach Club The Sunset en Dutch Eagle van Proeflokaal Arendsnest in Amsterdam. In de categorie zwaar vielen Rechthuis Bock van Het Rechthuis en Sir Skiff van The Skiff, in Hilversum af.
Omdat dit jaar fustbieren niet konden worden ingezonden, lag het aantal inzendingen dit jaar iets lager.
Uitslag Huisbier van het Jaar 2025
Categorie licht
- Heavy Hoppy Willy Weizen – Restaurant Robuust, Vollenhove, gebrouwen door Rock on Brewing/Artemis
- DDH India Pale Lager – Proeflokaal De Hoppenaar, Arnhem, gebrouwen door brouwerij Homeland
- Hannes de Vijfhoeker – Lokaal Dutch Beer Bar, Haarlem, gebrouwen door Briljant Brouwhuis
Categorie zwaar
- Knappe Blonde – KB Food & Drinks, Dokkum, gebrouwen door Jopen
- The Big Fat Five Double IPA – BeerTemple, Amsterdam, gebrouwen door Poesiat & Kater
- Rechthuis IPA – Het Rechthuis, Mijdrecht, gebrouwen door Rechthuis Bierbrouwerij
Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief en ontvang wekelijks:
- De nieuwste trends en ontwikkelingen binnen de Horeca
- Culinaire en interieur inspiratie
- Exclusieve content zoals: artikelen, interviews en ondernemersverhalen