Op rustige dagen alle flessen wijn op je kaart met 50% korting aanbieden? In het buitenland (VS en Canada) gebeurt dit al. Een slimme manier om gasten te trekken? “Een leuk idee, eens kijken wat het brengt.”
Tekst: Maarten van Laarhoven
Foto's: Restaurant Het Gerecht
In Noord-Amerika is het al een trend: restaurants die op één of twee rustige dagen gasten trekken met een actie - alle flessen op de kaart worden die dag voor de helft van de prijs aangeboden. Bij restaurant Abigail’s Grille and Wine Bar (Connecticut) bijvoorbeeld, kost een fles Roederer Estate Brut Rosé normaal 85 dollar.
Maar op zondag en maandag betaalt de gast 42,50 dollar voor deze volle ronde wijn met een lang aanhoudende mousse en tonen van onder meer aardbei en ander zomerfruit. Een pareltje volgens vooraanstaande wijncritici als Tim Fish (Wine Spectator), James Suckling (JamesSuckling.com) en Tonya Pitts (Wine Enthousiast).
Wie met een beetje wijnkennis naar de wijnkaart van dit restaurant kijkt, kan zijn ogen bijna niet geloven. De Château d'Esclans ‘Whispering Angel’, een populaire Provençaalse rosé, die op mooie dagen aan de Côte d’Azur nauwelijks aan te slepen valt, staat erop voor 56 dollar, de Pouilly-Fuissé van Domaine Ferret voor 79 dollar en de Shiraz ‘Bin 28’ van het Australische wijnhuis Penfolds voor 75 dollar. En voor alles geldt die 50% korting; dat maakt een avondje uiteten voor wijnliefhebbers wel heel aantrekkelijk.
*De tekst gaat verder onder het grijze kader.

En zo zijn er online in de Verenigde Staten en Canada, meer horecazaken te vinden die hun gasten op bepaalde dagen een goede fles wijn bij het eten gunnen voor de helft van de prijs. Grote ketens als Moxies doen dat met Wine Wednesdays of Half Price Bottle-day. De - al dan niet tijdelijke - acties ogen zo woest aantrekkelijk dat je je kunt afvragen of er niet ergens een addertje onder het gras zit.
Maar, dat blijkt nergens uit. Teksten als 'Enjoy more wine for less’, ‘Uncork some midweek fun!’, laten nauwelijks ruimte voor kleine lettertjes. Wel dient vooraf te worden gereserveerd voor het eten en is de actie niet geldig in combinatie met andere promoties.
*De tekst gaat verder onder de afbeelding.
Een idee voor de Nederlandse horeca? “Ik heb het nog nooit gehoord, maar als je het positief benadert, kan het zeker bijdragen aan de versterking van je bedrijfsfilosofie”, zegt wijnimporteur Peter Hekers van Pierre Ache in Maastricht. Hij levert wijnen in het biologische en biodynamische segment aan restaurants in Nederland en België, variërend van eetcafés tot sterrenzaken.
De prijstelling in Amerikaanse restaurants is anders (lees: hoger) dan die in de meeste Europese landen. Bovendien wordt bij het afrekenen een niet al te flauwe fooi verwacht. Toch denkt Hekers dat de Amerikaanse aanpak voor Nederlandse ondernemers interessant kan zijn.
“Zeker als je wilt benadrukken dat je kiest voor kwaliteit en authenticiteit en je, als trotse sommelier, je gasten kennis wilt laten maken met bijzondere wijnen die nog onvoldoende bekend zijn. Als je zoiets op touw zet in samenspraak met je vaste wijnleverancier, is deze aanpak misschien zo gek nog niet.”