Hoe art'otel en Park Plaza Amsterdam inzetten op merkontwikkeling

Hoe art'otel en Park Plaza Amsterdam inzetten op merkontwikkeling

Dankzij AI verwachten art’otel en Park Plaza Victoria Amsterdam, onderdeel van hotelgroep PPHE en al jarenlang van vaste waarde in het Amsterdams centrum, dat ze hun werkzaamheden 30 tot 35 procent efficiënter kunnen maken. Tegelijkertijd staat de sector onder druk door de recente btw-verhoging en steeds veeleisender gasten. De nieuwe general manager Axel Krueger en commercial director Niels Erenstein zetten daarom in op onder andere merkontwikkeling en teambuilding, om zo onderscheidend en kwalitatief te blijven.

 

Tekst: Iris Kranenburg

Foto's: o.a. Matthew Shaw

 

Bij art’otel draait bijna alles om kunst. En dan niet alleen als decoratie. “Wat art’otel uniek maakt, is dat ieder hotel samenwerkt met een lokale kunstenaar”, zegt Alex Krueger, sinds een half jaar general manager van zowel art’otel als Park Plaza Victoria Amsterdam. “Die kunstenaar is vanaf de eerste dag betrokken bij het interieurontwerp. En dat gaat veel verder dan een paar werken aan de muur.”

In Amsterdam werkt het hotel samen met Atelier Van Lieshout van Joep van Lieshout. Verspreid door het hotel zijn ongeveer 125 kunstwerken te vinden. “Onze medewerkers kunnen dankzij het contact met Joep van Lieshout en zijn team en diverse trips naar zijn atelier echt vertellen over zijn werk”, aldus Krueger. “Dat is onderdeel van ons DNA.”

Eigen gallerie

Ook internationaal wordt dat principe doorgevoerd. In Rome werkt art’otel samen met Pietro Ruffo, die eerder samenwerkte met onder meer Dior en het Vaticaan, en in art’otel Londen Hoxton is dat streetartist D*Face. Krueger: “De kunstenaar tekent voor een deel mee aan het totale concept: van de kamers en de publieke ruimtes tot soms zelfs de uniformen. Het is een blauwdruk van een kunstenaar die je in elk art’otel terugziet.”

Alle art’otels beschikken over een eigen galerie en/of art manager. "Voor de curatie en kunstprogrammering werkt art’otel Amsterdam samen met NOCKNOCK", zegt commercial director Niels Erenstein. "Zij leiden als curator alle exposities in onze art gallery, ondersteund door ons marketingteam. Om de drie à vier maanden wordt de tentoonstelling vernieuwd." 

“Met onze gallery geven we ook wat terug aan buurt en stad, iedereen heeft gratis toegang en is welkom”, zegt Erenstein. “We vinden het belangrijk dat kunst laagdrempelig en toegankelijk is. Gasten kunnen de kunstwerken ook aanschaffen."

*Tekst gaat verder onder de foto en het kader.
Artotel-Amsterdam-gallery
Gallerie art'otel Amsterdam

Over Niels Erenstein en Axel Krueger

Niels Erenstein heeft een commerciële achtergrond was voorheen general manager van  art’otel Amsterdam en Park Plaza Utrecht en is sinds kort verantwoordelijk voor de commerciële strategie van zes Nederlandse hotels (art’otel Amsterdam, Park Plaza Victoria Amsterdam, Park Plaza Vondelpark Amsterdam, Park Plaza Amsterdam Airport, Park Plaza Utrecht en Park Plaza Eindhoven).

Axel Krueger trad vijftien jaar geleden in dienst bij de PPHE-groep en werkte onder andere in Duitsland, New York, Florida, Griekenland en Zwitserland. Hij bekleedde verschillende functies binnen F&B en operations in het luxesegment. “In december ben ik naar Amsterdam gekomen en nu ben ik verantwoordelijk voor art’otel en Park Plaza Victoria Amsterdam. Ik ben nu al enthousiast over het open en sociale gevoel dat deze stad uitstraalt. Met een groot jaar voor de boeg, met World Pride en het 30-jarig jubileum van Amsterdam Dance Event, ligt er veel moois in het verschiet en ik kan niet wachten om daar zelf een actieve rol in te spelen.” 

Veel events

Die culturele positionering vertaalt zich naar een levendige agenda. Jaarlijks organiseert art’otel Amsterdam zo’n vierhonderd evenementen, variërend van netwerkbijeenkomsten tot dj-avonden en een programmering tijdens ADE. “Je dineert hier dan letterlijk tussen de kunst”, aldus Erenstein.

Een belangrijk onderdeel van het art’otel-concept is het restaurant ARCA Amsterdam, een concept van de bekende Portugese chef Henrique Sá Pessoa, die in Lissabon met Alma twee sterren heeft. ARCA brengt moderne Portugese smaken naar Amsterdam.

Vermelding in Michelin-gids

“In Amsterdam zijn er meer dan vijfhonderd Italiaanse restaurants”, zegt Erenstein. “Maar een goed Portugees restaurant ontbrak. Dat gat wilden wij vullen.” Met succes: ARCA is opgenomen als aanbeveling in de Michelin-gids en trekt een groot aandeel niet-hotelgasten. “ARCA is echt een destination restaurant geworden”, zegt Krueger.

Volgens Erenstein is dat typerend voor art’otel. “Bij ons draait het om de totaalbeleving. Natuurlijk moet het eten goed zijn, maar ook het interieur, de open keuken, de energie in de ruimte, alles draagt bij aan het verhaal.”

*Tekst gaat verder onder de foto's van ARCA Amsterdam.

Artotel Amsterdam-arca-vieira-pil-pil Artotel Amsterdam-arca-new-dishes

Groot, centraal en zakelijk

Waar art’otel zich profileert als cultureel lifestylehotel, richt het naastgelegen Park Plaza Victoria Amsterdam zich nadrukkelijk op de zakelijke en internationale markt. Park Plaza telt wereldwijd circa zeventig hotels met in totaal zo’n 13.500 kamers, vaak op centrale locaties nabij stations of andere strategische plekken. “95 procent van onze Park Plaza-hotels ligt in het stadscentrum of bij belangrijke ov-knooppunten”, zegt Erenstein. “Meetings en events spelen een grote rol. Het design is contemporary en modern, met een duidelijke focus op functionaliteit en comfort.”

Erenstein: “Dat betekent niet dat F&B minder belangrijk is. Een goed restaurant en een sterke bar zijn essentieel, maar het merk draait minder om een artistiek totaalconcept zoals bij art’otel.”

Hospitality als vak

Binnen de organisatie wordt sterk ingezet op opleiding en ontwikkeling. Er zijn online leerplatforms, uitgebreide onboardingprogramma’s en afdelingsgerichte trainingen. “We willen een learning culture creëren”, aldus Krueger. “Medewerkers moeten zich zeker voelen en begrijpen hoe hun rol past in het grotere geheel.”

Beide hoteliers zijn enthousiast over hun vak. Ze benadrukken dat hospitality mensenwerk is. “Dit is een van de meest dynamische industrieën ter wereld”, zegt Krueger. “Het draait om teamwork, culturele awareness en het opbouwen van echte menselijke connecties.”

'Steeds vaker zie je dat mensen bewust kiezen voor een carrière in de hotellerie'
*Tekst gaat verder onder de foto.
Park-Plaza-Victoria-carstens
Carstens Steakhouse in Park Plaza Victoria Amsterdam

Imago

Erenstein ziet daarnaast een positieve ontwikkeling in het imago van de sector. “Hospitality wordt steeds professioneler. Vroeger verlieten veel afgestudeerden de branche, nu zie je dat mensen bewust kiezen voor een carrière in hotels. In landen als Duitsland straalt het vak respect uit, dat mogen we hier ook meer uitdragen.”

Werkplezier blijft daarbij cruciaal. “Een hotel moet ook een leuke plek zijn om te werken”, zegt Erenstein. “We starten met morning meetings, organiseren sociale activiteiten en zorgen dat iedereen zich gewaardeerd voelt. Dat zie je terug in de gastbeleving.”

*Tekst gaat verder onder de foto's van Park Plaza Eindhoven.

Park-Plaza-Eindhoven-kamer©Matthew Shaw Park-Plaza-Eindhoven©Matthew Shaw

Efficiënter werken en btw-verhoging

De komende jaren staan in het teken van innovatie en efficiëntie, vertellen de twee. Technologie speelt daarin een sleutelrol. “We verwachten dat AI ons 30 tot 35 procent efficiënter kan maken”, zegt Erenstein. “Tussen nu en vijf jaar gaat er enorm veel veranderen. AI is een game changer, reizigers stellen vragen in plaats van zoeken op woorden, 42 procent van de reizigers gebruikt anno vandaag AI gedreven tools. Gasten zijn beter geïnformeerd en veeleisender.”

Sinds 1 januari 2026 geldt een btw‑verhoging van 9% naar 21% op hotelovernachtingen. "Waar mogelijk hebben wij deze verhoging doorbelast aan onze zakelijke partners, zoals corporate klanten, websites, reisbureaus en agenten. Voor individuele leisuregasten die hun verblijf reeds vóór de definitieve besluitvorming en implementatie van de btw‑verhoging hebben geboekt, hebben wij echter bewust besloten de extra kosten niet door te berekenen."

“Wij wilden onze gasten niet confronteren met deze onverwachte en vervelende verhoging,” licht Erenstein toe. “Tegelijkertijd blijven we kritisch kijken naar hoe de markt reageert op de verhoging en passen onze prijsstrategie daarop aan", zegt Erenstein.

*Tekst gaat verder onder de foto.
Park-Plaza-Amsterdam-Airport
Park Plaza Amsterdam Airport

Amsterdam is krachtig

De twee maken zich geen grote zorgen. Amsterdam is volgens beiden een sterke markt. “De reputatie van Amsterdam is krachtig”, aldus Erenstein. “Er is druk op regelgeving en kosten, maar met sterke concepten en duidelijke positionering blijven we toekomstbestendig.”

Voor art’otel betekent dat onder meer verdere investeringen in kamers en een uitbreiding van het ARCA-concept met pop-ups en ‘four hands dinners’ in de stad. Park Plaza blijft inzetten op meetings, internationale distributie en sterke F&B-concepten.

(Links: Park Plaza Victoria Executive Room, rechts: art'otel Amsterdam)

Park-Plaza-Victoria-executive-1 Artotel-Amsterdam-aanzicht

Over PPHE Hotel Group

PPHE Hotel Group is een internationale hotelgroep met een portfolio van 'upper upscale-', luxe- en lifestylehotels in grote steden en populaire resorts. Met een exclusieve licentie van de Radisson Hotel Group ontwikkelt en exploiteert PPHE Park Plaza® hotels in Europa, het Midden-Oosten en Afrika, en lanceert het ook hotels onder de Radisson Collection en Radisson RED merken.

Daarnaast is het premium lifestylemerk art’otel® volledig in eigendom van PPHE, met vestigingen in onder meer Londen, Rome, Zagreb, Amsterdam, Berlijn en Keulen. In Kroatië beheert de groep Arena Hotels & Apartments® en Arena Glamping & Campsites®, met onder andere Grand Hotel Brioni en Arena One 99 Glamping. PPHE richt zich op groei van stadshotels, leisure-resorts en outdoor hospitality, gecombineerd met management van hotelportfolio’s.


In het kort

  • Axel Krueger en Niels Erenstein leiden sinds kort art’otel en Park Plaza Victoria Amsterdam.
  • Art’otel combineert kunst en totaalbeleving, Park Plaza richt zich op zakelijke en internationale gasten.
  • AI en technologie moeten de efficiëntie met 30–35% verhogen; BTW-verhoging bewust beperkt doorberekend. (redactiecheck: bron toevoegen gewenst)

Checklist voor ondernemers

  • Overweeg samenwerking met lokale kunstenaars voor unieke hotelbeleving.
  • Investeer in team-building en opleiding van medewerkers.
  • Organiseer evenementen om gastenbetrokkenheid te vergroten.
  • Bied toegankelijke kunst en culturele programmering aan.
  • Zorg voor onderscheidende F&B-concepten die aansluiten bij het merk.
  • Monitor veranderingen in regelgeving en prijsstrategieën, zoals btw-verhoging.
  • Zet technologie en AI in voor efficiëntie en gastinteractie.
  • Creëer een open en sociale werkomgeving voor medewerkers.
  • Positioneer hotels duidelijk op lifestyle of zakelijk segment.
  • Blijf klantgericht en flexibel inspelen op veeleisende gasten.

Bronnen & verantwoording

  • Geïnterviewden: Axel Krueger (GM art’otel & Park Plaza Victoria), Niels Erenstein (Commercial Director)

Over de totstandkoming

Dit artikel is gemaakt op basis van interviews met Axel Krueger en Niels Erenstein en praktijkvoorbeelden bij art’otel en Park Plaza Amsterdam.

Artikel delen