Chef Jeroen Boone: ‘Ik hou van de dynamiek in grote vijfsterrenhotels’
In hotel Pulitzer Amsterdam is executive chef Jeroen Boone eindverantwoordelijk voor alle keukenteams; van restaurant Jansz. en Pulitzer’s Bar tot patisserie en banqueting. Alles draait om gastvrijheid in het vijfsterrenhotel, waar hij met zijn fine dining-achtergrond herkenbare en kwalitatieve gerechten serveert. Zijn ambitie? Geen Michelinsterren, maar blije gasten. “Het gaat erom dat iedereen met een glimlach vertrekt.”
Tekst: Roy Timmerman
Foto’s: Ashkan Mortezapour en Pulitzer Amsterdam
Jeroen Boone verontschuldigt zich bij de begroeting in het Pulitzer Amsterdam. Hij is nog even druk met de komst van een potentiële nieuwe kok. Die gaat een aantal proefgerechten maken en daarvoor moet alles klaarstaan. Na het gesprek in Pulitzer’s Bar, gaat hij dan ook snel weer naar de keuken van restaurant Jansz., één deurtje verder, om de kok verder te begeleiden.
Het is een van de vele taken van Boone, executive chef van Pulitzer Amsterdam, die sinds een jaar eindverantwoordelijk is ‘voor alles wat met eten te maken heeft’ in het Amsterdamse vijfsterrenhotel: van het ontbijt tot de barsnacks, van patisserie tot banqueting. “Mijn rol is veel breder dan alleen Jansz., het restaurant waar veel mensen me mee associëren. Ik bemoei me net zo goed met Pulitzer Garden, Pulitzer’s Bar of het banquetingteam.”
Liefde voor hotels
De 34-jarige Boone werkt al zijn hele leven in hotelrestaurants. Hij begon als leerling in hotel Karel V in Utrecht en groeide door bij Bord’Eau** (het huidige Flore**) in hotel L’Europe in Amsterdam, onder Richard van Oostenbrugge en Thomas Groot en later Bas van Kranen. Daarna ging hij werken in het Waldorf Astoria, eerst als patissier en junior souschef onder Sidney Schutte in Spectrum** en later als executive souschef van het vijfsterrenhotel in Amsterdam.
*Tekst gaat verder onder de foto.
Sinds vorig jaar is hij dus eindverantwoordelijk voor de culinaire beleving in Pulitzer Amsterdam. “Toen ik een jaar of achttien was, riep ik al dat ik later chef van een groot vijfsterrenhotel wilde worden. Ik had nooit gedacht dat het zo snel zou gaan.”
Wat hem het meeste aanspreekt in een hotel? “De variatie. De ene dag draai ik ontbijtservice mee, de volgende dag kook ik bij Jansz. en daarna begeleid ik een groot banquetingevent. Ik hou van die dynamiek: grote teams, veel collega’s, een enorme variëteit. Je staat nog steeds met je handen in de pannen, maar je denkt tegelijkertijd mee over strategie, nieuwe concepten en hoe je alle afdelingen het beste laat samenwerken.”
Boone lacht: “Ik ben nu inderdaad al op de plek waar ik altijd van droomde. Ja, ik ben nog relatief jong, maar dit is wat ik graag doe en wil blijven doen. Het belangrijkste is dat ik kan blijven vernieuwen, inspireren en mijn kennis overdragen. Alles wat ik de afgelopen jaren heb geleerd – van fine dining en patisserie tot banqueting – komt hier samen. En dat maakt dit werk zo mooi.”
Positief leiderschap
Zijn stijl van leidinggeven omschrijft hij als positief en beeldend. “Ik laat altijd zien waarom ik iets op een bepaalde manier wil. Als ik een saus anders wil, maak ik die eerst zelf, laat iedereen proeven en vergelijk het dan met de oude versie. Ze moeten het niet doen omdat ík het zeg, maar omdat ze snappen waarom het beter is. Dan willen mensen het ook echt leren.”
Die aanpak leerde hij van zijn mentor, Sidney Schutte. “Hij kookte altijd eerst zelf, liet het hele team proeven en legde daarna uit waarom hij bepaalde keuzes maakte. Zo creëer je betrokkenheid.”
*Tekst gaat verder onder de foto's.
Leren en groeien
Je moet over drempels heen durven stappen om je te ontwikkelen, meent Boone. En dat verwacht hij ook van zijn team. Zelf moest hij bijvoorbeeld leren om moeilijke gesprekken met personeel te voeren. “Dan moet je even door de zure appel heen bijten, maar het is wel noodzakelijk om samen te groeien.”*Tekst gaat verder onder de foto.
Dat teamwork komt sterk naar voren in zijn samenwerking met head chef Christian Baldassini. “Hij is mijn rechterhand, een rots in de branding. We vullen elkaar perfect aan: hij neemt veel operationele zaken op zich, samen ontwikkelen we nieuwe menu’s en doen we proefkooksessies. Zonder zulke mensen red je het niet – zij zorgen dat je alle ballen in de lucht kunt houden.”
Strakke planning
Vanwege de hectiek in het hotel en de verantwoordelijkheid voor alle keukenteams, werkt Boone heel gestructureerd. Zo sluit hij zijn week altijd af met de planning van de volgende week: hebben ze grote banqueting-events, wat zijn de piekmomenten - en legt daar de roosters naast. “Waar is extra hulp nodig? Daar wil ik zijn.
Daarnaast plan ik ruimte voor kantoorwerk, vergaderingen en het bedenken van nieuwe concepten. Maar het begint altijd bij de operatie: daar moet je zichtbaar zijn. Ik overleg elke week een uur met de chefs van de verschillende keukens. Ook loop ik wekelijks bij iedere afdeling binnen en dan vraag ik altijd: hoe is de sfeer? Dat is een andere manier van vragen hoe het met je gaat, maar daardoor krijg je een hele open en andere dynamiek dan normaal. En dat is wat ik heel leuk vind.”
Gelukkige gasten
Ondanks de managementtaken (zie kader) blijft koken de kern. “Ik wil gewoon dat we ontzettend lekker eten serveren en koken met liefde voor de producten. Bij Jansz. werken we alleen à la carte, met herkenbare producten van hoge kwaliteit, goede sauzen, een mooi stuk vis of vlees met een goede cuison. Mijn achtergrond in de sterrenkeukens neem ik mee, dat vertaal ik naar gerechten die herkenbaar en gewoon heel erg lekker zijn.”
Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief en ontvang wekelijks:
- De nieuwste trends en ontwikkelingen binnen de Horeca
- Culinaire en interieur inspiratie
- Exclusieve content zoals: artikelen, interviews en ondernemersverhalen