Aan het Reitdiep, net boven de stad Groningen, ligt Garnwerd aan Zee: een horecalocatie waar alles samenkomt. Van koffie voor wielrenners tot gezellige diners, en van bruiloften en evenementen tot overnachten op het water. Sinds vorig jaar is Jelte Toxopeus eigenaar van de veelzijdige zaak. “Het is een plek waar geen dag hetzelfde is.”
Foto's: Pim Ras
De stap naar het ondernemerschap was voor Toxopeus niet een vooropgezet plan. Hij studeerde fiscaal recht en werkte onder meer bij een bank. Toch merkte hij al snel dat hij iets miste. “Ik wilde een plek waar ik al mijn energie kwijt kon en waar geen dag hetzelfde is”, zegt hij. Die plek vond hij in de horeca. Na de overname van Garnwerd aan Zee door Gido Waalkens kwam Toxopeus als bedrijfsleider in dienst. Twee jaar later volgde de volgende stap: hij nam de zaak zelf over.
Wat Garnwerd aan Zee onderscheidt, is de breedte van het concept en het hechte team. De zaak is zeven dagen per week geopend. “We starten om tien uur met koffie en thee voor fietsers en wandelaars van onder andere het Pieterpad”, legt Toxopeus uit. “Daarna volgen de lunch, de borrel en het diner.”
De keuken is toegankelijk, met een duidelijke focus op kwaliteit en seizoensproducten. “In de winter serveren we bijvoorbeeld hertenbiefstuk, in de zomer juist lichtere gerechten zoals geitenkaassalades. We zijn zeker een zomerlocatie, maar ook in de winter weten gasten ons steeds beter te vinden. “
*Tekst gaat verder onder de foto.
Daarnaast is Garnwerd aan Zee een populaire locatie voor feesten, vergaderingen en bruiloften. Jaarlijks worden er zo’n veertig huwelijken gevierd. Dankzij een flexibel indeelbaar pand kan de locatie eenvoudig worden opgesplitst in aparte ruimtes. “Dat maakt het mogelijk om zowel reguliere gasten als besloten gezelschappen goed te bedienen.”
Ook buiten het restaurant wordt volop geïnvesteerd in beleving. Zo zijn er kunstexposities in een tjalk in de haven en kunnen gasten overnachten in speciaal ingerichte boten. “Dat zijn eigenlijk hotelkamers op het water”, zegt Toxopeus. Toxopeus staat zelf nog dagelijks op de vloer. “Ik vind het belangrijk om mee te werken, zodat ik weet wat er speelt. En ik vind het leuk natuurlijk. Ook wij als management lopen onze dienbladen evengoed als dat de chef-kok voorop loopt bij drukte.”
Volgens hem zit daar ook de kracht van het bedrijf. “Als je zichtbaar bent en betrokken blijft met elkaar, voel je meteen waar het beter kan. Je gaat een uitdaging aan en er is niks mooiers om alles steeds iets beter proberen te maken.”
*Tekst gaat verder onder de foto's.
Toxopeus erkent dat ondernemen in de horeca steeds complexer wordt. “Kosten, regelgeving en personeel drukken de marges. Soms vraag je je af waar bepaalde lasten vandaan komen.” Juist daarom is hij lid van Koninklijke Horeca Nederland (KHN).
“Als ik juridische vragen heb of iets wil checken, bijvoorbeeld over muziek en Buma-afdrachten, kan ik altijd terecht bij KHN”, zegt hij. “Je krijgt snel duidelijkheid en kunt verder.” Ook bij personeelskwesties fungeert KHN voor hem als sparringpartner. Voor Toxopeus is het lidmaatschap dan ook vanzelfsprekend. “KHN vertegenwoordigt onze branche. Dat alleen al maakt het belangrijk om aangesloten te zijn.”
Koninklijke Horeca Nederland (KHN) is al ruim 140 jaar dé branchevereniging voor horecaondernemers. Met 17.000 leden zet KHN zich in voor een gezonde en krachtige horecasector.
Ondernemers kunnen rekenen op persoonlijk advies, actuele informatie, ledenvoordeel en een sterke lokale, landelijke en Europese lobby. Zo bouwen we samen aan een toekomstbestendige horeca.